Hakkında

Alabay şaşırtıcı büyüklülere ulaşabilen fiziğiyle dev ırk diye tabir edilen köpekler arasındadır. Alabay için belli bir boyda ve ağırlıkda olur demek çok yanlıştır. Belli vücut standartlar vardır, bu standartlar doğrultusunda şaşırtıcı boy ve kiloda Alabay görmek mümkündür.  Çok kuvvetlidir. Özgürlüğüne düşkün lider bir karakteri vardır.

Çoban köpeklerinin en zekisidir. Çok sakin ve soğukkanlıdır. Kesinlikle dışarıda yaşamalıdır. 
Tehlike anında insiyatif kullanmakta bir an bile tereddüt etmez siz müdahele etmediğiniz sürece tüm sorumluluk Alabaydadır. Karşıdan gelen tehlikeyi gördüğü zaman ön ayaklarını ileri doğru uzatıp kafasını ayaklarının üzerine koyarak yere yatar, tehlike artık Alabayın kafasında oluşturduğu çizgiyi geçtiği an koskaca vücuduyla inanılmaz bir hızla yerinden fırlayarak müdahale eder. Müdahale  çok sert ve acımasızdır.

Alabay sahibi olacak kişi sakin ve sevgi dolu olmalıdır. Şiddet yanlısı olan bir kişi alabay beslememelidir. Alabay şiddetle değil sevgiyle eğitilir. Çok baskılamak alabayı asi yapar. Her zaman otoritenin sahibinde olduğunu bilmelidir. Ama gereksiz şiddet kesinlikle büyük hata olur. Bulunduğu yerdeki insanları tek tek tanır. Kesin itaat, bir kişiyedir.
Dişiler annelik iç güdülerinden dolayı yabancı hayvanlara ve insanlara daha mesafelidir, ama erkek bir Alabay kesinlikle yabancıda olsa çocuklara ve yavru bir hayvana dokunmazlar. Hatta yetişkin bir kediyle oyun oynadıklarının canlı şahitleriyiz. Yurt dışı kaynaklı bir çok sitede kediler ve bebeklerle Alabayları iç içe görebilirsiniz. Alabayın yanında ailenin küçük çocuklarına kızıp yüksek sesle konuşmak Alabayın tahammül edemediği hareketlerdendir.  Alabay yetiştiren bir insan ne anlatmak istediğimi daha iyi anlayacaktır.

O kadar zekidirki sevgiyle yetişen bir alabayla konuşarak hangi ayağını ağrıdığını sorun kaldırarak gösterecektir.
Kesinlikle geniş alanlarda beslenmelidir. Diğer çoban ırkları gibi bağlı kalmak Alabayları strese sokmaz.  Ama kesinlikle uzun mesafe koşularına veya gezintilerine ihtiyaçları vardır. Hiçbir zaman tenbel görüntüsüne ve vücudunun büyüklüğüne aldanılmamalıdır. Gereken egzersizleri yaptırılarak yetiştirilen bir Alabay düşündüğünüzden çok daha hızlı hareket eder.

Özetle;
Bizim gibi köpeklerin hayranı olan insanların yetiştirdiği köpeklerden çeşitli beklenti ve hayalleri vardır. Bekçilik, çobanlık, bodyguardlık veya her ne kadar karşı olsamda  dövüş köpeği gibi amaçlarla insanlar köpekleri beslerler , bu isteklerin hepsine doğru yetiştirmeyle ulaşabileceğiniz ender ırklardan birisidir Alabay.

Doğru sosyalleştirmeyle şehir içinde bir caddede veya parkda rahatlıkla gezinti yapabilen Alabay’dan gördüğü her şeye saldıran bir canavar veya sahiplendiği alanın dışında kendisine dokunulmasından hoşlanan bir kedi yavrusu  oluşturmak sahibinin karakterine ve sağduyusuna kalmıştır. Edindiğimiz bilgi ve tecrübelere dayanarak Alabay yetiştiren bir insan uygun yaşam alanı sağlayabildiği sürece Alabaydan başka bir ırk beslemek istemeyecekdir.

Tarihçesi

Alabay, Türkmen boylarının Orta Asya’da yaşadığı dönemlerden ağrı günümüze kadar besleyip ırkına sahip çıktıkları genelde sürü köpeği ve bekçi olarak kullandıkları ırkdır.
Alabay ismi, Orta Asya’dan göç eden biz Türk’lerin bu  ırkı ne kadar benimseyip sahip çıktığının en büyük delilidir. İsmi renginin alalığından gelir. Her ne kadar uluslar arası kabul görmüş ismi CAO (Central Asian Ovcharka) yani Orta Asya Çoban Köpeği olsada bu ırkın gerçek sahipleri olan bizler tarafından bu ırk Alabay olarak tanınmaktadır.
Alabay, Hazar Denizinden Çin’e Güney Ural’dan Afganistan’a kadar uzanan muazzam büyüklükteki bu arazide yetiştirilmiş, fizik olarakda her türlü iklim ve doğa şartlarına uyum sağlayarak  zamanla çok büyük ilerlemeler kaydetmiştir.
Bu türün damarlarında, eski Tibet köpeklerinin, çeşitli göçmen kabilelerin çoban köpeklerinin ve Mezopotamya’da dövüşen köpeklerin kanı akmaktadır, Moğol Ovcharka ve Tibetli Mastiff’in yakın akrabasıdırlar.
Alabay ırkı, tarih boyunca, hayvan sürülerine, kervanlara ve sahiplerinin evlerine bekçilik ederek, zor bir doğal iklim sürecinden geçti. Zor koşullar ve yabani hayvanlarla sürekli mücadele sonucu, bu köpekler, güçlü, cesur ve enerjisini idareli kullanan bir türe dönüştüler. Orta Asya kökenli çoban köpekleri, sürüleri yabani hayvanlara karşı korumalarının dışında dünyanın en güvenilir bekçisi olarak bilinirler ve  bu görevlerini canları pahasınada olsa yerine getirmekle nam salmışlardır.

Etiketler : Alabay, Alabai, central asian ovcharka, central asian sheep dog, central asian shepherd dog, Türkmen çoban köpeği, Kafkas çoban köpeği, Çoban köpeği, Cafcasian ovcharka, Bekçi köpeği, Sürü köpeği, Köpekler, Guard dog, Alabay kennels, Kangal, Kangal köpeği, Köpek çiftliği, Dog kennel, Köpek bakımı, Köpek yetiştirme, Rottweiler, Alman kurdu, Cane corsa, Napoliten mastif, Alman çoban köpeği, Yavru köpek, CAO, Pet shop, Pet satış

alabay Çok Kuvvetli Bir Irktır.
alabay Dost Canlısıdır.
alabay Dengelidir ve Cesurdur.
alabay Kendinden Emindir.
alabay Her An Tetiktedir.
alabay Koruyucudur.
alabay Zeki, Çevik ve Akıllıdır.
alabay Özgürlüğüne Düşkündür.
alabay Öğrenmeye Yatkındır.
alabay Asla Saldırgan Değildir.
alabay Bakımı Kolaydır.
alabay Her İklimde Yaşayabilir.
Köpeklerimiz Resimler Videolar S.S.S